CHP’den TRT isyanı: AKP’ye 6,5 saat, CHP’ye 67 saniye yer verdiler

85 milyonun vergileriyle yayın yapan TRT Haber, 24 saatin dörtte birini Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP adaylarına ayırdı. Bir günü örnek göstererek yaşanan durumu gözler önüne seren CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, “TRT açıkça suç işliyor” diyerek duruma tepki gösterdi. Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, TRT’nin AKP’nin borazanına dönüşerek suç işlemeye, RTÜK ve YSK’nın da taammüden işlenen suçu görmezden gelmeye devam ettiğini söyledi. Bulut, “85 milyonun vergileriyle yayın yapan TRT’nin uzaktan kumandası Saray’ın elinde. Saray ne isterse TRT Haber onu çalıp söylüyor. TRT Haber, 1 gün içerisinde canlı yayınlar ve haber bültenlerinde Erdoğan ve AKP adaylarına 6 saat 35 dakika 22 saniye yer verdi. CHP lideri Özgür Özel ise TRT Haber ekranlarında gece yarısı yayınlanan 2 bültende sadece 67 saniye yer bulabildi” dedi.

“TRT HABER AKP İÇİN KORSAN REKLAMLAR, MURAT KURUM İÇİN DE ÖZEL SPOT FİLMLER HAZIRLAMIŞ”

Bulut TRT Haber’in 19 Mart tarihli 24 saatlik yayını ile şunları kaydetti:

“Erdoğan, bakanlar, AKP yöneticileri, belediye başkan adayları 6 saat 35 dakika 22 saniye TRT Haber’in canlı yayınların ve haber bültenlerinde yer buldu. Bu sürenin 2 saat 22 dakika 54 saniyesini canlı yayın oluşturdu. Erdoğan’ın 4 programdaki canlı yayın konuşmalarının süresi 1 saat 45 dakika oldu. TRT Haber AKP için korsan reklamlar, Murat Kurum için de özel spot filmler hazırlamış. Şubat ayının ortalarında AKP iktidarlarının icraatlarının anlatıldığı ‘Şehirlerimizle Türkiye’ reklam filmlerini günde iki kez yayınlamaya başlayan TRT Haber, korsan reklam filmlerinde yayın sayısını artırdı. 19 Mart günü bu reklam filmleri 11 kez yayınlanırken, kim tarafından hazırlandığına ilişkin hiçbir bilgi içermeyen filmlerin toplam süresi 38 dakika 49 saniye oldu.”

“CHP’Lİ ADAYLAR BİR SANİYE BİLE TRT HABER EKRANINDA YER BULAMADI”

Özel, gece bültenlerinde 67 saniye yer bulurken, CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, Ankara adayı Mansur Yavaş ve İzmir adayı Cemil Tugay bir saniye bile TRT Haber ekranında yer bulamadı.

“AKŞENER BİR HABERLE 2 DAKİKA 33 SANİYE YER BULDU”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bir haberle 2 dakika 33 saniye TRT Haber’de yer alırken, İyi Parti İstanbul adayı Buğra Kavuncu da 4 haberle 4 dakika 24 saniye ekranda kaldı. Seçim döneminin başlaması ile birlikte haber bültenleri ve canlı yayınlarda AKP ve Cumhur İttifakı belediye başkan adayları dışındaki muhalefet belediye başkan adaylarını yok sayan TRT, korsan reklam ve spot filmlerle iktidar propagandasının dozunu arttırmış durumda. Bu filmler kim tarafından hazırlandı? Kaç liraya hazırlandı? TRT Kanunu’nun hangi maddesi kapsamında yayınlanıyor. TRT bunların yayınlanması için para alıyor mu? TRT yönetimi planlayarak, tasarlayarak suç işliyor ve her gün yeni yöntemlerle suç dosyasını kabartıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x